Відомо, що надгробком може буде скульптура, хрест, пам’ятник, камінь або архітектурна споруда, що встановлюється на могилі. Вони використовуються для вшановування пам’яті загиблого. Зазвичай на ньому вказані ім’я, дата народження та смерті, епітафія. Сам вигляд надгробку залежить від багатьох різних факторів. До них можна віднести релігію, суспільні традиції, заповіт померлого, матеріальний стан сім’ї, а також різні обставини та фактори поховання, як наприклад, бойові дії під час війни.
Твором мистецтва вважається пам’ятник. Існує багато видів пам’ятників, наприклад, обеліск, тріумфальна арка, скульптура, статуя, колона, меморіальна дошка, бюст, тощо. Поховальні споруди стародавніх людських суспільств, такі як кургани і мегаліти, а також піраміди, обеліски та ін. вважаються прототипами пам’ятників. В певні епохи роль пам’ятників досить часто виконували надгробки та гробниці.
Основні композиційні типи пам’ятників були створені в античну добу і згодом розвивались в подальшому. Популярними були алегорія, скульптурні групи та портретні статуї. Чудовим прикладом таких є відома група скульптур тирановбивць Гармодія і Аристогітона, що знаходяться в Афінах, 477 р. до нашої ери. Прекрасним зразком кінної статуї можна вважати бронзову статую Марка Аврелія, яка в 1538 році була встановлена в Римі на площі Капітолія. Тріумфальні арки, стели та тріумфальні колони також варті уваги. Наприклад, колона Траяна, що розташована в Римі, створена архітектором Аполлодором з Дамаску.
Більш індивідуалізовані скульптурні пам’ятники, які прославляли певну людину, почали з’являтися в Стародавній Греції, а також в Стародавньому Римі, в мистецтві еллінізму. Спочатку пам’ятники поміщали на священних місцях, а згодом з 6 ст. до нашої ери, – у центрах міського життя, для прикладу можна взяти агору. А в середньовічній Європі характерною особливістю були хрести, а також зображення донаторів церков. Першими пам’ятниками в історії України можна вважати статуї привезені князем Володимиром із Корсуня, а також бронзову квадригу.
Різноманітні скульптури, хрести та інші види пам’ятників, на сьогоднішній день все більше використовують для вшанування пам’яті померлих. Сучасні технології виробництва тепер дозволяють людям з різних соціальних верств замовити саме те, що вони побажають і вважатимуть за потрібне. Адже, ні для кого не секрет, що раніше, в інші століття та епохи, тільки заможні люди могли поставити наприклад статую чи інший пам’ятник, який був не по карману деяким верств населення. Сьогодні ж ця ситуація змінилась. Крім того, використовуючи послуги професіональних дизайнерів, тепер можна зробити унікальний пам’ятник, не похожий на інші. З допомогою його кожен зможе розповісти про життя, уподобання, захоплення загиблого, зберегти пам’ять про нього, та показати свої почуття та емоції.