Важко сказати, коли саме та де появилась традиція установлювати надгробні пам’ятники. Стверджують, що вперше меморіальні пам’ятники були використанні у Стародавньому Єгипті, а також у Стародавній Греції, а саме гробниці, склепи та саркофаги.
Оформлення поховання в Монголії та Забайкаллі, кінець Бронзового – початок Залізного віку (73 р. до н.е.), вважають початок використання плиткових могил. Їхніми особливостями є кам’яні огорожі та стели із зображеними на них галопуючими оленями. А от на Русі, спочатку, надгробні плити установлювали тільки на могилах ат в усипальницях знатних людей, таких як, царі, дворянство, а також в храмах та соборах.
Зі зміною століть, мінявся і вигляд пам’ятників. Також невід’ємних фактором був і розвиток мистецтва, який прямим чином вплинув на художній образ надгробних пам’ятників. Сучасні технології та нові ідеї і художні задуми допомогли мистецтву виготовлення пам’ятників просунутись далеко вперед. На сьогоднішній день похоронні комплекси не поступаються ні у зовнішньому вигляді, ні у ціні, скульптурним та архітектурним.
Пам’ять про близьких людей та їхні образи завжди хочеться зберегти, саме тому так важливо обрати відповідний пам’ятник. На надгробні пам’ятники створилась своєрідна мода. Близько 20 років тому майже на кожній могилі височіли плити з портретами та надписами дат народження та смерті. На інших височіли розп’яття. На сьогоднішній день таким вибором нікого не здивуєш.
Дедалі популярнішими стають великі пам’ятники та лики Христа і святих. На деякі замовлення також виготовляють гітару, барельєф перевернутої машини, 5-метрову церкву, пару лебедів та багато інших нестандартних пам’ятників, на які вистачає можливостей та фантазій. Все це також можна вигравірувати на плитах та камені, що звичайно менш ефектно, проте набагато дешевше. З натурального каменю, бронзи або бетону також можна зробити різноманітні скульптурні зображення.
А наприклад, з габро або граніту можна виготовити цілі родинні склепи. Проте, найбільш популярними залишаються одинарні та подвійні пам’ятники, виготовлені із базальту, буківського габро та головінського габро, а також різноманітні комбінації на бетонній основі з кольоровими гранітами. Така бетонна основа зазвичай висотою у 20 см, і її покривають гранітною кольоровою плиткою, або ж плиткою Грес, яка є морозостійкою. Навколо пам’ятника дуже часто замовляють бруківку, яку виставляють на бетонну армовану стяжку з поребриком. Також дуже популярними є фундаменти з мармурової крихти, різного кольору та розміру, що залежить від пігмента (сурик або сажа). Це спричинено їхньою ціною, яка набагато нижча.
Сьогодні також практикується самостійне виготовлення та встановлення пам’ятника на готовий фундамент. Використовується фундамент з мармурової крихти. Це можна зробити при попередній консультації спеціалістів. Така робота не потребує спеціального обладнання, і таким чином пам’ятник буде багато дешевшим.
Як уже було сказано, є багато матеріалів, з яких виготовляють пам’ятники. Що ж з цього приводу думають спеціалісти, які безпосередньо працюють в цій сфері?
Отже, для стели, на якій буде виконаний портрет, майстри з різання каменю перш за все рекомендують кольорові граніти, буківське габро, базальт або головінське габро. Найбільш популярним серед клієнтів є чорний граніт, тобто буківське габро. Пам’ятник з цього матеріалу набагато дешевший, проте він не поступається ні у довговічності, ні у естетиці.